LEKURA E GJARPERIT nga Elham Pasha

LEKURA E GJARPERIT Gjarperi e le lekuren neper ngushtica shkembinjesh qe, era te vershellei ne veshin e xhindeve.  Kryexhind eshte vet njeriu, i cili xhvesh lekuren para e mbrapa perdeve, e shpella…

Elham Pasha

KRIJIME TË NDRYSHME nga Shpresa Zurnaci

KRIJIME TË NDRYSHME  Mos m’i kujto, të shtrenjtat pranvera që më ikën. Dhe mos kërko,  tek unë gëzim e dashuri. Se gjoksin ma ronitën,  ma dogjën, ma zhuritën Pasionet e stuhishme,  që…

Shpresa Zurnaci

NUK E DIJE… nga Mimoza Çobo

NUK E DIJE… Nëpër vesë hapat m’i ndiqje, si thëllëzën të më zije, nëpër shtigje leqe ngrije, se kush isha nuk e dije. Kur një natë më pe në pyje, nëpër gjethe…

Mimoza Çoba

PUTHJA E CUBIT nga Migjeni

PUTHJA E CUBIT      -tregim-  Edhe një prandverë ka ardhë. Prandvera e 17-të për Dilen, e cila, e shtrime në bar, ndjeu se ka taman, as më pak as më tepër…

Mgjeni

RIKTHIM nga Xhelal Ademi

RIKTHIM Kur as letër nuk më nisje nga orbita t’pata dalur Mbylle buzën e s`më flisje ah kjo heshtje e pa falur, M’i vrau ndjenjat me çdo gjë e më la planet…

Xhelal Ademi

PA KUPTUAR nga Drita Lushi

PA KUPTUAR S’di nga mi gjen burimet e shpirtit, dhe s’di, si m’shterrojnë para teje Tan’ krojet e mendjes! E rrjedh pastaj si don vetë; Pa m’pyet mue, për dreq…! E merr…

Dritsa Lushi