Poezi

Naim Frasheri

Ç’sheh, është zot’i vërtetë,Ç’dëgjon, është zër’i tija,Gjithë ç’ka e s’ka në jetë,Eshtë vetë perëndia. Mos shiko valëtë p’anë,Mos të gënjenjë rremeti,Të tëra një burim kanë,Gjithë ngrihen pej një deti. Në det të…

Naim Frasheri

Gjergj Elez Alia( Cikli i Kreshnikeve)

Gjergj Elez Alia( Cikli i Kreshnikeve) Trim mbi trima ay Gjergj Elez Alija!Qe nand’ vjet nand’ varra në shtat m’i ka!Veç nji motër nat’ e ditë te kryet,Ja lan varrat me ujt…

Eposi i Kreshnikve

Ismail Kadare

TIRANA NË DIMËR 1 Fryn erë e dimrit, fishkëllen si bishëQë nga Gjykatë e Lartë në Parlament.Tirana gdhin, aq pabesisht e hijshme,Sa s’di ç’ta marrësh, delir apo qytet. Zgjohet sërish, me atë…

Ismail Kadare

Rakela Zogu

Portret Kam njohur një burrë, që rinte i heshtur.Thithte puro i veshur në gri.Ngadalë belbezonte një këngë të vjetër,Me emrin e dashur,që mbante në shpirt. Me tej ish një vajzë e magjepsur…

Rakela Zogu

DO TË KEM IKUR

Kur të shohësh se nuk do të ketë mëasnjë bli,Përgjatë rrugës me hënë të fikur,Kur të shohësh se nuk do të ketë mëasnjë gur,Nëpër kalldrëmet ku dikur jemi rritur, Kur të shohësh…

Skender Rusi

Agim Shehu (motive Zvicre)

HELVETI Mbaj mënd, isha i vogëlkur m’u afrove tipërmbi një pullë poste,e vogla Helveti… Sa kishim dalë nga lufta,s’dinim ç’bënim as vetë –në pullat ndronim shtetetnga malli për një shtet. Kish pulla…

Agim Shehu

METAMORFOZË nga Frederik Rreshpja

Metamorfozë Një pemë në horizont si një njeri i braktisur. Bien shirat mbi vetminë e saj. Tringëllijnë telat e shiut kur i bie violinës era. Kjo pemë ka qenë poet apo vetë…

Federik Reshpja

CUBAT(KANGA E PARE) nga Gjergj Fishta

Gjendja historike e vjetit 1858 dhe plani i poemit. Turqija nisë të ligështohet. Popujt e Ballkanit i dalin doret. Shqiptarët zgjohen: mendojnë edhe ata të fitojnë lirinë. Ndeshen me nji anmik tjetër.…

Gjergj Fishta

Më dëgjo siç dëgjohet shiu

Më dëgjo siç dëgjohet shiuOctavio Paz Më dëgjo ashtu siç dëgjohet shiuas me vëmendje por as me shpërqëndrim,gjurmë të lehta, rigim i hollë,ujë që është ajri vetë dhe ajër që është vetë…

Merita Paparisto

SWAPNA BEHERA Indian poetess

SWAPNA BEHERAIndian poetess (seven poems) 1 . UNË JAM E DASHURUAR…. Dashuria është në ajërDashuria është në hënëDashuria është në luleDashuria është në ujëSepse ajo është Jeta Dashuria është në hemisferatDashuria është…

SWAPNA BEHERA