Poezi

ECJA JOTE nga Xhelal Aemi

Ti ec pa droje ndër rrugët tuaS’vë re se unë s’t`i heqi sytë,Por dot s’ta them sa fort të duaKam shpresë të gjej një rast të dytë. Dhe çastet ikin e kjo…

Xhelal Ademi

NË AZIL TË PLEQËVE nga Sefedin Xhafolli

…dikur nuse-50 kile…kujton sotNëna Dile…Vajzë e heshturgojëdry nuse-si një mushkëpër ujë e puse…Me gotë në dorëe zuri nata:ujë për fëmijëdhe për kunata..…për hirë t’Zotitdhe të të sëmurit,Azem Bejtës,Bajram Currit;..për hirë t’ vajzësdhe…

Sefedin Xhafolli

Botë iluznjare nga Nexhip Ejupi

 Botë iluzionare Në botën time iluzive,Jam i saktë si e vërteta.Atje dhe hijet e lajthiveHijedriten pa të meta… Nuk jam askund alegoriku,Veç pakëz prishës ku ka rregull,Kur duhet qarë,jam komiku,Tek pres ca…

Nexhip Ejupi

ATEHERE

Mungesa jote mungese lirie qe,Humbje graviteti;Shpërbërje dhe kaos; Pa hapësirë, pa kohë, pa materie;Pritje e ankthshme për një Big Bang të ri. Gjithsesi,Do të kthehesh një ditëKur muzgu i dëshpërimit të të ketë…

Qazim Muska

MALL IKJEJE nga Agim Bajrami

MALL IKJEJE(Kushtuar vajzës sime, Rominës) Ti ke ikurDhe mua ajri s′më mjaftonNë gjoksin tim gjysmë të fikurPa gjumë shpirti rri gjer vonë. Vërtitem shtratit ballëdjersiturPafund më ngjajnë këto netë idioteMua gjith′ ikjet…

Agim Bajrami

Brenga

Nëse nuk munda brengës t’i bëj ballë,Zjarr përsëri kam në shpirt të djegur;Nëse m’i vdekur jam se çdo i gjallë,Mirë pra, m’i gjallë jam se çdo i vdekur. Gjatë ditëve të kthjellta……

Vilson Blloshmi

Përtej burimit

Përtej murit burimi Guri i mullirit dhe mani i kuq Livadhi dhe grigja pa zot Qyteti tej Liqeni, kurora e maleve Dhe ëndrrat! …. – ata u kthyen në shtëpinë e vjetër…

Entela Kasi

Grimca shpirti

GRIMCA SHPIRTI nese asht dikush qe jeton per andrratajo jam Unenese asht dikush qe banon n’ato andrraai je Ti Ti, qe je pak njeripak burre, pak ere, pak zjarre, pak ajre, pak uje,pak…

Leonora Buçinca

Ne,njerēzit e letrave

Nē jetē ,erdhēm lakuriq Jetuam të mbuluar me rrjedha ngjyrashIkim të arnuar me ndonje fije andrre, aty -kētu Na vajtuan mungesënEdhe pse s’ na takuan asnjēherë

Leonora Buçinca

Dita e veres nga Lumo Kolleshi

13 per 14 mars ‘ Babai pelqente festen e Novruzit,Nena pothuajse ishte pagane,Me kova e ngrinte ujin prej pusitE thyente ne kthim ca degeza thane. Pastaj shkonte pa u ndjere te furriket,Vezet…

Lumo Kolleshi