DUARTROKAS nga Agim Bajrami

Agim Bajrami

DUARTROKAS

Duartrokas levizjen e limfes ne damaret e pemeve
Qe s’di te pushoje nje minute
Perqafimet e yjeve me henen gjate neteve
Nen kete qiell te purpurte

Duartrokas gezimin e lypses se vogel kete mbremje
Me nje kukull prej gjethesh ne duar
Dallendyshen e majit qe po lidh fjongon tende
Me sqep te praruar

Duartrokas biseden e varkes me varketarin ne det
Mbi valet qe ushtojne
Ata jane te dashur nga sot e kaq vjet
Por s’kane qejf ta pranojne

Duartrokas luleshtrydhet e para qe porsa u bene
Dhe nena ne cast mi dhuroi
Une s’desha ti haja se nuk me pelqejne
Por ato mu shkrine vete ne goje

Duartrokas kete dite pa sherre dhe plumba
( Eshte gje shume e rralle kjo qe ndodh)
Kete shesh qe u mbush vetvetiu me pellumba
Dhe mbi ta asnje gure nuk u hodh

Duartrokas kete diell qe mu ul mbi qerpike
Cdo akuj pandjere zu te mi shkrije
Dhe une nga gezimi si thenkam dot ik
Sado qe kam zene te djersij

Duartrokas kete vajze qe vallzon me nje flutur
( Ska gje se me jane bere duart gjak )
Me kish marre malli te shihja ca caste te bukur
Dhe te gezoj qofte dhe pak ,qofte dhe pak

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.