E DIELA PA ZOT nga Agim Bajrami

Agim Bajrami

E DIELA PA ZOT

Nje dite e zakonshme si gjithe te tjerat
Me njerez qe shkojne kot me kot
Me tinguj kembanash qe shuhen nga ererat 
Pa ,lutje ,pa meshe ,pa zot

Nje dite fustan rrudhur dhe fytyre prej meshire
Nen klithma lypsaresh perqark
Me pjaten e supes pa pike yndyre
Qe pret te pushoje ne stomak

Nje dite sypergjumur me cjerrje sirenash
Ambulanca qe vijne kur ti vdes
Fytyra vrastaresh ne ndenjese prej bencash
Dhe fqinje qe s’thone kurre :Mirmengjes

Nje dite goje pa lare dhe gogesima perversesh
Ne bare ,ne lloto ,ne klub
Nje turme qe tall veten me zera te dejshem
Dhe ajrit i ben plage ne trup

Nje dite e zakonshme made in provinciale
( I njejti peisazh si cdo dite )
Ku fryhesh pa fund me kafe dhe cigare
Se koha si gjarper te mbyt

Nje dite mjegullore me protesta dhe gure
Me shpresa dhe xhepa te vrare
Ku nisesh diku dhe atje s’mberrin kurre
Se rrugen ta mbyllin me trare

Nje dite kepuce shqyer si gjithe ditet e tjera
Ku ajri qe thith te ngjall ndot
Ku lutjet ne kishe i shfleton vetem era
Dhe mesha e radhes , ngjan kot !

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.