GOSTI MASKARENJSH nga Agim Bajrami

Agim Bajrami

GOSTI MASKARENJSH

Ata po hane , dhe nxjerrin gazra
Me miq ,dashnore e shoke
Per ta ky lokal eshte vete parajsa
Nje cope Eden mbi toke

Pjatancat mbushur mish te pjekur
Dhe broket plot me pije
Cdo fjale e tyre ndjell vec mjergull
Dhe thika marrezije

Askush prej tyre emer ska
Jane thjeshte brumbuj dhjamore
Mbeshtjelle me prona dhe para
Dhe epshe si hamshore

Vec syte ,vec syte ,su kane ndryshuar
Te ngrysur dhe pa rreze
Ata prej netesh jane krijuar
Dhe prej qirinjsh varreze

Me njeri tjetrin qeshin ,puthen
Por kurre s’kane pike besimi
Takemi i thikave te bukes
Ju ngjan si thika krimi

Atdheu tashme eshte prone e tyre
Dhe se leshojne kaq lehte
Shtepite tona ,endrrat ,yjet
Mor po , dhe ajri vete

Prandaj dhe une s’ndihem aq mire
Sa here tek i takoj
Te jesh ne sy te lukunise
Eshte thjeshte nje akt heroi

Ata po hane , dhe nxjerrin gazra
Ngerdheshen si vampire
Ky lokal ka qene dikur i paster
Tani vjen ere te ndyre

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.