KRIJIME TË NDRYSHME nga Shpresa Zurnaci

Shpresa Zurnaci

KRIJIME TË NDRYSHME 

Mos m’i kujto,
të shtrenjtat pranvera që më ikën.
Dhe mos kërko, 
tek unë gëzim e dashuri.

Se gjoksin ma ronitën, 
ma dogjën, ma zhuritën
Pasionet e stuhishme, 
që s’m’i kuptoi njeri!

– Jorgo Bllaci

Kush etje ska, as të dojë smund,
hiç të mos qahet: të rrijë në fund,
po sdashurove, po spive kurr,
thuaj, njeri, çfarë je? – veç gur!

Rëra e detit, rubini vetë,
gjithë bote e gurëve, është grup i tretë.
kjo botë ska etje, sthahet përbrenda,
sndjen dashuri, si dridhet zemra.

-G. E. Lessing

Ti nene, me zgjo pa zbardhur ende qielli,
vetem, kur rreze e agimit, te kete rene,
kur, ende toka, seshte ngrohur mire nga dielli,
dhe pyjet, ende flene.

Terri ne shpirtin tim te shkrete, ska mbarim,
por prape, une, permes gjumit plot zymti,
do shoh blerimin e kopeshtit, ne lulezim,
do ndjej ze,,,brohori.

Si barke te braktisur, ne perrua,
harruar jam,,nga Zoti e rremeti,
ketu lekunden, vec kallinjte,qe dua,
qe hiri i stergjysherve, treti.

– Anonim-

Te ruaj diku te nje sonate 
Me aq kujdes e nuk te heq 
Oh si therret renkon çdo nate 
Per fajin tend qe dot s’e ndreq

Qe s’mu afrove dot as kaq
Nje çast te vetem si stuhi 
Dhe endrra jote humbi paq 
Ku vdekja heshtjes iu be fli

Anna Ahmatova 

Nuk po pres, asgjë fare nga jeta,
s’më vjen keq c’jetova e c’do le.
Dua vec e lirë dhe e qetë,
të harrohem fare dhe të fle.

Lart në qiej shpalosur mrekullia!
dheu fle mbështjell me kaltërsi…
Pse më vret kështu n’gjoks vetmia?
Çfarë pres, a qaj unë, o njeri?

– Lermontov-

Trupi është i pastruar nga uji,
pastrohet edhe nga lotët.
Intelekti është i pastër nga dituria,
shpirti pastrohet nga dashuria.

– Mevlana-


Dërgoi për fjala shqipe.com Shpresa Zurnaci

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.