LIRIKE MAJI nga Dalan Luzaj

Dalan Luzaj

LIRIKE MAJI

Dallandyshja e femijenise,s’u harrua.
Pragu,i diellte,i shenjte,pranvere.
Shperthehu shpirti,kur te thash;Te dua!
Te flisnin syte;Thuaje edhe nje here!

Kur fjala mike ,vjen me zemren bashk,
Thyen e shthur nje perandori.
Ne bote,baruti eshte kashte .
Mijera zjarre,i ndez nje shkendi.

Shpirti I mikes ,I vogel,sa nje mall.
I vogel shpirti i mikes,sa Mesdheu.
Sa fjalor perpiva,s’gjeta asnje fjale.
I besoi shpirtit,shperthimin kur ja ndjeu.

Tjeter zjarr,zemera syve celi.
Ti e ndjeve,kur te tha ;Te dua.
Eshte nje ore e cmendur qe kurre s’ngeli.
Ta ndjeva gjoksit ,kur tu mbush me Mua.

Para majit,sythi kishte celur.
Ti buzeqeshe,kur te rash ne gji
Ajo vater, e rrudhosur ngeli,
edhe sot s’mbine me bar I Ri.

Per ndeshkim,s’hyre ne harrese.
Shto dhe heshtjen edhe kjo mbi mua!
Shto dhe thinjat,zera cdo mengjes!
Fllad me behen.kur te them ;Te dua.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.