LlAFEZANËT nga Burbuqe Esti

Burbuqe Esti

LlAFEZANËT

Ne lendindine,diku; ne fshat
sec u mbllodhen nje dite grat
c’fare je ti e c’fare jam une
gjithe diten s’kishin pune.

Njera thosh une qep n’makine
tjetra thosh une lyej shtepine
pak me tej degjohej tjetra
une qendis te bukra centra.

Po kur zinin dhe kallzonin
se me vjehrren se duronin
se shoh dot mu merzit
dhe gjithe diten llomotit.

Dikush thosh nuk kam shtepi
se im shoq eshte drogaxhi
s’do t’ia dije as per femi
qe pa gdhire nis pi raki.

Ke te degjoje me pare
dikush kenges ia kish mar
disa te tjera iso mbanin
dukej sikur burrin qanin.

gjithe diten keto gra
S’kishin pune po tra-la-la
dhe kur shkonin ne shtepi
sikur ju binte vilani.

Oh sa shume jam lodhur sot
sa dhe fjalet si nxjerr dot
i thot burri pse? moj xhan!
gjithe diten ne goj me mban.

Kur ske pune do tundesh deren
dhe do flasesh per te tjeret
per meritat dhe hilerat
vetes tende ja ul vlerat.

DHIA NAZELIA

Hipen dhia ne maj t’catis
dhe i bene naze tagjis
i thot cjapi hajde me mua
zbrit moj grua se te dua

Hajde moj e mira dhi
te hame bashke kete tagji
se po t’pa ndonje femi
do veproj njelloj si ti.

Prandaj hajde zbrit ngadal
te kam xhan e do ta fal
se ne mal dua te dal
te shetis goc edhe djal.

I thote dhia jo nuk zbres
ketu lart dua te mbes
qe te shoh ty ne mengjes
te kullosesh bar me ves.

Edhe une do ha tagji
ketu lart permbi cati
t’me japesh pak rendesi
dhe t’mendosh ti per femi.

Se te tille jeni ju cjeper
co c’ju duket ajo mjekerr
ju duket vetja e pjekur
ne kok briret ju kane mbetur.

Me-me-me e me-me-me
na e ngre ti ate ze
po ce do veshin s’ta ve
s’te degjoj me per asgje.

Shume je plakur e je ngjirur
por kjo gjuha te eshte zgjidhur
t’duket jeta shume e hidhur
qe kur me mua je lidhur.

DASHURIA

Sec e mora rrugen
me shtemba ne duar
ecja me koke ulur
e qete dhe e gezuar.

Atje ne te zbritur
pash nje djale te rritur
vjen drejt e tek mua
dhe nje ndjenje mu zgjua.

Syte nuk ia hodha
por shkoj drejt ne krua
papritur u drodha
kur me foli mua.

Ckemi; vajze si jeni?
me pyeti ai djale
koken nuk e ngrita
por eci pa fjale.

Emrin si e keni
djali prape me foli
pergjigje pse s’ktheni?
dhe nga para m’doli.

Rrugen e nderrova
dhe hapat shpejtova
ne shtepi kur shkova
syve s’ju besova.

Per nje cast mendova
mos valle u rrembeva?
dhe shume u pendova
qe dy fjale s’kembeva.

Porten hap ngadale
dhe dale porsi ngjale
te shikoj ate djale
dhe ti them dy fjale.

U mundova kote
djalin me se pashe
kjo zemra me thote
se n’dashuri rashe.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.