POST VALENTIN I FRIKSUAR nga Agim Bajrami

Agim Bajrami

POST VALENTIN I FRIKSUAR

Ti më do, por ke frikë
Këtë gjë përherë e kam kuptuar
Ndonëse këmbëngul të mbetem mik
Dhe gjen një shkak, për t’u larguar.

Ti vdes për mua, s’diskutohet
Dhe pse çdo çast tët shoq përmend
Antena ime, kurrë s’gabohet
(Ti këto s’i thua me gjithë mend).

Sepse, sepse ka disa gjëra
Që ti nuk mund t’i fshehësh dot
P.sh, zemra prush e tëra
Tek unë vjen shpesh të derdhë
ca lotë.

Ose kur ndodh mos t’më përgjigjesh
Apo, më flet, të të lë rehat
Nga zjarri i fajit, vetë digjesh
Dhe shan vetveten nëpër natë.

Me ankth pret ditën të zbardhojë
Sërish të më thuash mirëmëngjes
Me fjalë të ngjyera me drojë
Dhe sigurisht, me pak pendesë.

Se unë jam ti dhe ti je unë
Kjo është si një e një bëjnë dy
Përndryshe, deti ngre furtunë
Dhe qielli krejt do kthehej gri.

PAMUNDËSI

S’mund ta vizitoj kete dite , pa qene ti brenda saj
Se prek dot penelin me duar
Do me dilte e dimert dhe pse eshte fund maj
Dhe tmerresisht e trishtuar

Peisazhi proteste do te bente ne cast
Dhe do ma thosh ne fytyre
Se ti je per te detaj mbi detaj
Imazh dhe ngjyre

S’me duket normale kjo dite pa te folur
Dhe fjalet e tua mos ndjej
Celulari si rere ne dore do shkermoqej
Ose larg qofte ,mund te me shpertheje

Gjithcka do te kthehej e verdhe prej merzije
Nen hapat qe pluhur shperndajne
Nese sdegjon me asnje fjale dashurije
Do te thote se e ke vdekjen prane

S”mund ta shkel me kete udhe , krejt i vetem
Vetmija eshte barre e veshtire
Se dhimbja per ty do ma nxinte dhe shpretken
Dhe s’do ndihesha mire

S’mund te marr fryme kete cast kur ti s’je
Te kam thene qe ne mbajme nje mushkeri
Te vetmuar jane vec anonimet e mjere
Jo ne qe cdo cast jemi dy.

MOS U HABIT

Mos u habit , qe kam rene ne dashuri me ty
Dhe cilesorin e dashur , e vendos para emrit tend
Kjo do te thote , qe ti je e kunderta e ketij ajri gri
Dhe nje bukuri qe te cmend

Mos u habit qe ngado shikoj vec lule
Edhe aty ku dikush , sheh nje mal me beton
Kjo do te thote qe ti je nje stine e padukshme
Qe jo cdo sy e shikon

Mos u habit qe 24 here ne 24 ore
Mendimet per ty me brejne pambarim.
Kjo do te thote , qe une jam pacient dashuror
Qe kam nevoje per sherim

Mos u habit qe sa here s’marr dot fryme
Gjithe thirrjet per ndihme drejt teje i nis
Kjo do te thote , qe ti je ajri im
Dhe nje pjese e mushkerise

Mos u habit qe sa here nis vonohesh
Voneses filloj ti bertas
Kjo do te thote , qe ti je ora e kohes
Dhe une nje akrep qe vjen pas

Mos u cudit qe sa here qendrojme afer
Ne gjoks ndjej dy zemra qe rrahin njesoj
Kjo do te thote ,qe ti je qielli i kalter
Dhe une dy krahe zogu , qe tek ty fluturoj

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.