RENT OR MARATHONOMAK nga Fan Stilian Noli

Fan Stilian Noli

Marathonomaku i Nolit në shqip dhe greqisht.

Para disa ditësh më ra në dorë ”Marathonomaku” i Nolit në përkthimin greqisht, kënaqësi që dua t’a ndaj me të gjithë, sidomos me shqiptarët që jetojnë në Greqi. Nuk mund të lexosh një kryevepër të tillë të letërsisë botërore të shkruar nga Theofan Stilian Noli dhe të mos ndjehesh krenar që je shqiptar, Beqir Skreli.

RENT OR MARATHONOMAK

Rent, or rent, rent e u thuaj
Se u çthur ordi e huaj,
Se betejën e fituam
Dhe qytetin e shpëtuam!
Rent, or rent,
Rent, or Marathonomak!

Kap një degë prej dafine
Dhe vërtitesh ndaj Athine,
Nëpër fush’ e brek mi brek
Këmba tokën as t’a prek,
Hip’ e zbrit,
Petrit, Marathonomak!

Ke një plagë, po s’e the,
Djers’ e gjak pikon për-dhè;
Do që ti të jesh i pari,
Për triumfin lajmëtari
Flamur-gjak,
Kuqo, Marathonomak!

T’u tha gryka, po s’të pihet,
T’u mpi këmba, po s’të rrihet,
Se mileti po të pret,
Ankthi zëmrat ua vret,
Vrer e tmerr,
Shpejt, or Marathonomak!

Kurrë kaqë s’dogji djelli
Dhe si plumb s’rëndovi qjelli,
Kurr’ aq ëmbël’ e bukur s’ftoj
Hij’ e lisit edhe kroj;
Turru tej,
Tutje, or Marathonomak!

Vapa mbyt e pluhri nxin
Ferra çjerr e guri grin
Afsha gjoksin përvëlon
Syrin avulli verbon;
Ur’ e prush,
Furr’, or Marathonomak!

Gryka si gjyryk të çfryn
Prej Vullkani flag’ e tym
Se ç’vëngon e se ç’gulçon,
Zëmra brinjët t’i çkallmon
Me tokmak,
Mbahu, or Marathonomak!

Nëna, motra, nusja dalin,
Ngrehin krahët të të ndalin,
Mos, se s’janë veç Najada
Magjistrica dhe Driada;
Lark, or lark,
Lark, or Marathonomak!

Hajde, ja Akropolia,
Ja qyteti e njerëzia
Që të pan’ e që të çquan
Dhe fuqinë t’a rishtuan
Ha dhe pak,
Hajde, or Marathonomak!

Ja, arrive, ua the:
Ç’gas e ç’helm qe kjo myzhde!
“E fituam!”, brohorite
Dhe për tok’ u përpëlite;
Vdiq, or vdiq!
Vdiqe, or Marathonomak!

Rent kudo, dyke bërtitur,
Nëpër shekuj faqe-ndritur,
Se i vogli shtrin viganin
Dhe i shtypuri tiranin,
Veç e tok,
Tok, or Marathonomak!

ΤΡΕΞΕ ΜΑΡΑΘΩΝΟΜΑΧΕ

1
Τρεξε, δωσε για τη νικη
το μεγαλο συχαρικι
πες πως φυγανε τα ξενα
τα λεφουσια,συντριμμενα.
Τρεξε ως ανεμος γοργος
Μαραθωνομαχε,εμπρος.
2
Πας με δαφνινο κλωναρι
στην Αθηνα παλικαρι.
Καμπους,λοφους δρασκελιζεις
και το χωμα δεν αγγιζεις,
μα πετας σαν σταυραετος
Μαραθωνομαχε,εμπρος
3
Εχεις μια πληγη-την κρυβεις.
Τρεχει το αιμα σου-δε σκυβεις
Θες ο πρωτος το σχαρικι [μαντατο]
να σαλπισεις για τη νικη,
σημαια να γινεις πορφυρη,
ΚΟΚΚΙΝΕ συ μαχητη.
4
Καιν τα ποδια-δε θα μεινεις
Στεγνωσε ο λαιμος-δεν πινεις
Αγωνια τρωει σκληρη
το λαο,που καρτερει
κι ασταματητος πετας
το σχαρικι [μαντατο] να του πας
5
Φλογες γυρα ο ηλιος χυνει.
Πετρα ο ουρανος εγινη.
Πιο γλυκοτερα ποτες
δε δε κραξανε οι πηγες,
περασε,φυγε γοργος,
Μαραθωνομαχε,μπρος!
6
Πνιγ’ η ζεστη,πνιγ’ η σκονη
Καθε πετρα σε ματωνει
Σε κεντουν αγκαθια πληθια
Καιν΄τα ματια,καιν’ τα στηθια
Oλ’ η φυση ενα καμινι
Μαραθωνομαχε,εγινει
7
Ο λαιμος σου-ως φυσητηρας
τον αχνο σκορπα,Ως κρατηρας
χυνει φλογες κ’ η καρδια σου
σα σφυρι κρουει τα πλευρα σου,
Βαστα κι ορμα σαν αετος
Μαραθωνομαχε,μπρος.
8
Βγαιν’ η μανα,η αδελφη σου.
Σε καλει γλυκα η Καλη σου.
Μη σταθεις,τ’ ειναι νεραϊδες,
ειναι μαγισσες,δρυαδες.
Φυγε αλαργα[μακρια] τους,γοργος,
Μαραθωνομαχε,μπρος.
9
Να η Ακροπολη,να η πολη,
να οι συμπολιτες σου ολοι,
που απ αλαργα[μακρια] σε γνωρισαν
και τη δυναμη σ΄αυξησαν
Α και λιγο ακομα,
Μαχητη του Μαραθωνα!
10
Εφτασες.Και για τη νικη
το τρανο δινεις σχαρικι[ειδηση]
<<NENIKHKAME!>> φωναζεις
και σωριαζεσαι,σπαραζεις.
Τ΄αγνα ματια σου η θανη[θανατος]
Μαραθωνομαχε,κλει!
11
Τρεξε ολουθε στον αιωνα
μαχητη του ΜΑΡΑΘΩΝΑ
και βροντοφωναξε διαλαλει
πως,σμιγμενοι σε μια παλη,
οι μικροι νικουν τιτανες
οι φτωχοι τους μεγιστανες!-Μαραθωνομαχε!

ΑΠΡΙΛΙΟΣ 1930

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.