RRI ME LULEN SABAH nga Zihni Ndregjoni

Zihni Ndregjoni

RRI ME LULEN SABAH

Sa çel drita,
hapet dhe lulja e sabahit,
ne oborrin tim!
Shkoj e perkedhel,
Eshte kutjtimi yt,ma pate sjell,
per ne ta mbjell!

Kujtimet tona une i ruaj,
kurre nuk do ti shuaj
Fati i mallekuar ,
na ka lenduar!
Tani shkoj e rri me lulen sabah!
E nga lendimi e nxjerr nje Ahhh!

KAH NJI HER….!!

Kah nji her rri i merzit.
Kah nji her nis e kndoj.!
Kah nji her malli m’mberthen.!
Kah nji her shpirti shperthen.!

Kah nji her lotit ja nis,
kur me.mbyt malli per njerzt e shpis.!
Kah nji her dal i vetmum ,
kndoj kang i permallum.!

Kah nji her kam mall par nane.
Kah njiher m’zen per vatane.!
Kah nji her i them mergimit,
mos mi mbyt castet e gzimit…!

GJITHE JETA PENG E MARRE

A thua mund te kete diell?
Ne boten tjeter nen toke!
Jam gati te shkoj .
Atje kam te mire shoke!

Por me pare ta di.
Njerezia si eshte andej?
Jane te shtrembert a te drejte.
Ne te drejte dua te vej…

Eh dua te iki nga padrejtesia.
Ajo frymen na ka marre.
Dua te gjej jeten, JETE.
Jo ate jeten e marre zvarre…

Zvarre dje e zvarre sot.
Zvarre duket edhe per neser
Zvarre ,zvarre ,zvarre.
Gjithe jeta peng e marre…

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.